T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - Çamlıca Kız Anadolu Lisesi

Haberler

May

 

11/H sınıfı öğrencilerimizden Esra Zeynep ÇELİK, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Mehmet Akif Sempozyumunda sunduğu “Mehmet Akif Ersoy’un Eğitime ve Kültüre Bakışı” adlı bildirisi ödüle layık görülmüştür. Öğrencimiz ödülünü İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Faruk Yelkenci’nin elinden almıştır. Okulumuzu gururlandıran öğrencimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

 

May

Öğrencilerimiz İstek Uluğbey Okulları Kampüsünde bu yıl VI. sı düzenlenen Uluslararası Gençlik Konferansına katıldılar. 4- 7 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşen konferansta öğrencilerimiz Teknoloji, Sağlık, İç İşleri, Güvenlik, Eğitim, İnsan Hakları ve Çevre komitelerinde hazırladıkları çözüm önerilerini içeren bildiriler sundular. Okulumuzu adı geçen komitelerde başarı ile temsil eden Sıla ÇAKMAK, Ülkü ÖZEN, Erva KÖSE, Elif DEMİR, Meryem KARATAŞ, Damla KONUK, Yağmur KONUK ve Züleyha ÇİTE’ye teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

May

Çamlıca Art Festivali kapsamında sergimizin ikinci ayağı olan "Quiling ve Grafik Tasarım " sergimizi hazırladık.

May

Çamlıca Kız Lisesi mezunları Geleneksel Talaş Böreği Gününde bir araya gelmiştir.

May

Okulumuzda sınıflar arası hentbol turnuvası düzenlenmiştir. Turnuva sonucunda dereceye giren sınıflarımız şöyledir: 11-A sınıfı birinci, 10-C sınıfı ikinci ve 11-B sınıfı üçüncü olmuştur. Öğrencilerimizin madalyaları tören esnasında verilmiştir. Öğrencilerimizi ve beden eğitimi öğretmenlerini tebrik ediyoruz.

May

Öğrencilerimiz öğretmenleri eşliğinde Ataşehir Das Das´ta Joesph K adlı oyunu izlediler. Oyun sonrası Mert FIRAT ve Onur DİLBER ile tanışma fırsatı buldular.

May

Okulumuz Görsel Sanatlar öğretmenleri ve öğrencilerimiz tarafından Çamlıca Art Festival isimli resim sergisi açılışını gerçekleştirdik. Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 

Nis

Çamlıca Kız Anadolu Lisesi Yakan Top Takımımız İstanbul İl Birincisi olmuştur. Beden Eğitimi öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi bu büyük başarıdan dolayı tebrik ediyoruz. Ayrıca Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sinan AYDIN şampiyon takımımızı makamında ağırlayıp tebrik etmiştir.

May

İstiklal Marşı´nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Deneme Yazma Yarışmasında okulumuz 9-A sınıfı öğrencisi Azra YÜCE ilçe 1. olmuştur. Kendisini ve destekleyicisi öğretmenlerini kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

May

Okulumuz öğrencileri, eski bir mezunumuz eşliğinde zumba yaptılar. Okulumuz mezunu Gülnaz İŞGÖREN´e teşekkür ederiz. Gülnaz İŞGÖREN İstanbul´ da doğdu ve üniversiteyi Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulun´ da, uzmanlığını yüzme antrenörü olarak tamamladı.
Spor kariyerine 4 yaşında cimnastikle başlayıp, 4 sene profesyonel hentbol oyunculuğuyla devam etti. Ardından 7 sene İstanbul Olimpik Spor Atletizm Kulübü´ nde sırıkla atlama ve üç adım atlama dalında yarışmalara katılıp başarılar elde etmiştir..
Kariyerine üniversiteden sonra eğitmen olarak devam etmektedir. Aktif olarak Yoga, Kids Yoga, Pilates, Fitness,  Yüzme, Kickbox ve Taebo dersleri vermektedir.

May

Bu yıl 7.si düzenlenen TEVİTÖL Sosyal Bilimler Çalıştayı bu sene 28-29 Nisan tarihinde TEVİTÖL Gebze kampüsünde gerçekleşti. Öğrencilerimiz Türkiye’nin seçkin okullarının katıldığı çalıştayda uzman akademisyenler ve eğlenceli moderatörler eşliğinde 18 farklı sosyal bilimler atölyesinde perspektiflerinizi genişletme ve yeni fikirler üretme fırsatı yakaladılar. Okulumuzu Medya Komitesinde Damla Konuk, Sinema Komitesinde Yağmur Konuk, Tasarım Atölyesinde Sıla Çakmak, Politika Komitesinde Meryem Karataş ve Yaren Aktı, Girişimcilik Komitesinde Melike Kayar, Uluslararası İlişkiler Komitesinde Çiğdem İspiroğlu ve Hukuk Komitesinde Elif Demir temsil ettiler. Öğrencilerimizi kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Tarih Atölyesi

İnsanlık, tarih boyunca renkleri ait oldukları grubu temsil etmek için bir araç olarak kullanmış, varoluşlarını renkler yoluyla aktarmışlardır. Renklerin değişimiyle uluslar doğmuş ve bölünmüşlerdir. Öğrencilerimiz bu komitede farklı renklerin milletlerinin birbiri ile nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu öğrendiler ve farklılıkların yarattığı kargaşaya çözüm aradılar.

Sinema Atölyesi

Öğrencilerimiz farklı lensler, değişik perspektifler ve auteur yönetmenler üzerinden tartışmaya alışık olduğumuz filmlerin, renklerin ve kimi zaman da renksizliğin vesilesiyle sinema tarihine ve kurguların görselliğine etkisini incelediler.

Siyaset Atölyesi

Peki ya, gökkuşağı kocaman bir parlamentoysa ve her renk orada aslında kendi ideolojisini savunmak için bulunuyorsa? Kırmızı hâlâ komünist bir dünya hayali kuruyorsa, siyah faşistliği yaymak için oradaysa veya mavi tüm liberalliği ile orada bulunuyorsa… Öğrencilerimiz de rengini seçerek SBÇ’de oluşturulan parlamentoda kendi fikirlerini savundular.

Web Tasarımı Atölyesi

Öğrencilerimiz gün içinde sürekli haşır neşir olduğumuz ama bir kere bile faydalarını veya zararlarını düşünmediğimiz teknolojinin detaylarını incelendiği bu atölyenin ilk iki oturumda alanında uzman biri tarafından yönetildi. Moderatörlerin yönettiği 3. Oturumda ise web sitesi tasarımına giriş yaptılar.

Hukuk Atölyesi

Etrafımızda olan renklerin üzerimizdeki etkileri yadsınamaz elbette, peki bu renklerin adalet, gerçeklik, eşitlik algısı üzerindeki tesirlerini düşünüyor muyuz? Renkleri hangi kavramlarla eşleştiriyoruz ve bu eşleştirmeler yaşamımızı nasıl etkiliyor? Öğrencilerimiz hukuk atölyesinde “Hukuk” kavramı üzerinden renklere farklı anlamlandırmalar getirdiler.

 

 

Müzik Atölyesi

Enstrümanınızda çaldığınız her notada bir rengi duyun ve bir resmi boyarken kullandığınız her renkte de bir nota görün. Notalar ve renkler. Müzik ve resim. Bu iki sanat dalının birbiriyle olan eşsiz uyumu bu seneki atölyenin konusu idi. Öğrencilerimiz de tam da bunu yaptılar. Notaları gördüler ve renkleri duydular.

Edebiyat Atölyesi

Renkler kelimelerle anlatılabileceği kadarıyla anlatılıyor; bazen yardımcı oluyor büyük yapımlara, bazen ise tam merkezinde görünüyor anlatının. İnanılmaz büyük bir kavşakta oldukları kesin artık. Edebiyat atölyesinde öğrencilerimiz sınırları belirsiz bu konuyu Orhan Pamuk’un Öteki Renkler ve Şeyh Galip’in Hüsn-ü Aşk eserleri eşliğinde Murathan Mungan ile birlikte gözden geçirdiler.

Psikoloji Atölyesi

Renkler, duygu ve düşüncelerimizi yansıtmak için en ilkel ama aynı zamanda en etkili yoldur. Kırmızı, samimiyet, aşk, tutku ve agresifliği; mavi, yalnızlığı, hüznü, bilgeliği ve sadakati; kahverengi, güven, olgunluk ve gücü simgeler. Renkler duygu ve düşünceler için evrensel bir dil midir? Öğrencilerimiz bu atölyede kendi renklerini keşfettiler.

 

Nis

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Çamlıca Kız Anadolu Lisesi Geleneksel Bilim Sanat Şenliği Sergisi Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Sayın Yaşar KOÇAK tarafından açılmıştır. Kendilerinie teşekkürlerimizi sunarız. 

 

Nis

25.04.2017 tarihinde kulübümüz öğrencilerinin katılımı ile Kandilli Rasathanesi’ne gezi düzenlendi.
Afet Hazırlık Eğitim Birimi tarafından temel afet bilinci hakkında öğrencilere kısa bir eğitim verildi.
Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi’nde öğrencilere deprem  ve tsunami anında ekrana düşen veriler hakkında bilgi verildi ve afet anında çalışma sistemi anlatıldı.
Meteoroloji Laboratuvarı’nda öğrencilere meteorolojik aletlerin tanıtımı ve hava tahminlerinin nasıl yapıldığı anlatıldı.

Nis

Öğrencilerimiz, Tenzile Erdoğan Fen ve Sosyal Bilimler İmam Hatip Proje Okulu tarafından Türkiye´ de ilk kez gerçekleştirilen gençlik kongresine katıldılar. Uluslararası Liseliler Teknoloji ve Toplum Kongresi´yle liseli öğrenciler akademisyenlerin verdiği seminerlerden sonra oluşturdukları komitelerde psikoloji, sosyal medya, teknoloji, din ve bilim gibi birçok konuda kendilerini geliştirme olanağı buldular. Okulumuzu Psikoloji komitesinde İdil Tiraje DURU ve Berfin TUTUCU, Politika komitesinde Ceren CEYLAN, Din ve Bilim komitesinde Beyza YILMAZ ve Sosyal Psikoloji komitesinde Hande AY temsil ettiler.

Öğrencilerimizden Berfin Tutucu kongre başkanı seçilirken, Beyza Yılmaz ve Hande AY kendi komitelerinde en aktif delege olarak ödül aldılar. Öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutluyoruz.

 

Nis

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Bu büyük ve anlamlı bayramı okulumuzda düzenlediğimiz birbirinden renkli etkinliklerle ve gösterilerle büyük bir coşkuyla kutladık. Bu coşkulu törenin hazırlanmasında ve sunumunda emeği geçen tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.