YAŞANABİLİR KENTLER

YAŞANABİLİR KENTLER

Gelecek için Söz Bizde! 

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı Proje Okullarımızın katılımıyla “Gelecek İçin söz Bizde” projesi kapsamında 11 Nisan 2019 tarihinde “Yaşanabilir Kentler” konulu bir sempozyum gerçekleştirilecektir.

 

27.11.2018 141

YAŞANABİLİR KENTLER SEMPOZYUMU KONULARI 

Akıllı Kentler

Bu oturumda öğrenciler akıllı kent kavramını, sürdürülebilir bir yaşam ve kentleşme için teknolojinin kentlere uygulanması örneklerini tartışacaklar. Su yönetimi, temiz ve yenilenebilir enerji, akıllı trafik kontrolü, e-devlet, şehir içi hareketlilik, kablosuz internet erişilebilirliği ve atık yönetimi ile ilgili çözümler ele alınacak. 

Mega Kentsel Dönüşüm Projeleri

Bu oturumda öğrenciler dünyada ve Türkiye’de mega kent dönüşüm projeleri hakkında bilgi sahibi olacaklar. Projeler arasındaki farklılıklar ve benzerlikler tartışılırken megakent projeleri büyüklük, çekicilik ve bütçe kriterleri açısından karşılaştırılma yapılacaktır. 

Göç ve Mülteciler

Bu oturumda öğrenciler son yıllarda yaşanan, tarihin en büyük kitlesel göç ve insani krizinin ardından görünürlüğü daha da artan göçmen ve mülteciler ile ilgili politika ve uygulamaların kent yaşamına etkisini ele alacaklardır. 

Şehrin ve Şehirlilerin Hakları

Bu oturumda öğrenciler şehrin ve şehirlinin  hakları nelerdir? sorusuna cevap arayacaktır. Ayrıca ekolojik alanlar ile ilgili haklar, medeniyet kurumlarının hakları ve kültürel haklar mercek altına alınacaktır. 

Şehir ve Adab-ı Muaşeret

Bu oturumda öğrenciler, toplumsal halde yaşamak ve iyi ilişki içinde olmak olarak kabul edilen “şehirli olmanın” kurallarını tartışacaktır. Kültürü, edebiyatı ve sanatı ile dünden bugüne kentlerimiz, ruhaniyeti ve bereketini kaybetmeyen kentler, komşuluk hakları, toplu taşıma adabı gibi günlük hayatı etkileyen hususlar ele alınacaktır. 

Herkese Dost Şehirler

Bu oturumda öğrenciler özellikle yerel yönetimler düzleminde dost kent olabilme kurgusunu tartışacaklardır. Belediyelerin engelliler, yaşlılar, kadınlar ve çocuklara yönelik projeleri ele alınacak, yaratıcı fikirler geliştirilecektir. Cittaslow yani yaşamın kolay olduğu kentler felsefesi mercek altına alınacaktır. Bu fikirler belediyelere öneri olarak sunulacak biçimde proje formatında yapılandırılacaktır. 

Kent Hayatında Gençlere Nasıl Yer Açılır?

Bu oturumda öğrenciler kentsel yaşam kalitesi ve gençlik, mekan kullanımı ve gençlik, engelli gençler ve kent,  ve işsizlik, istihdam ve gençlik, ekoloji ve gençlik, gençlik politikaları gibi konular ele alınacaktır.

 

Sempozyum afişi için tıklayınız.

Bilgi için:http://www.gis2019.com 

Kaynak: Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü , http://www.gis2019.com